México 2019

Cup of Excellence: The winning lots are the top 30 coffees that scored above an 87 by the Cup of Excellence International Jury. These coffees have each been cupped a minimum of five different times during the cupping process. The coffee is packaged in a 30kg box containing two 15kg vacuum-packed bags.

National Winners: The National Winner lots are coffees scoring 85+ points during the International Week by the Cup of Excellence International Jury. These coffees have each been cupped a minimum of five different times during the cupping process.

The COE auction will be August 8th, 2019
The National Winner auction will be August 5th – 9th, 2019
Register Here

RANK WEIGHT (kg) FARM FARMER REGION SCORE VARIETY PROCESS
1a SANTA CRUZ CRUZ JOSE ARGUELLO MICELI Chiapas 93.07 Gesha NATURAL
1b SANTA CRUZ CRUZ JOSE ARGUELLO MICELI Chiapas 93.07 Gesha NATURAL
2a Don Rafa Byeong Soo Kim Chiapas 91.14 Pache NATURAL
2b Don Rafa Byeong Soo Kim Chiapas 91.14 Pache NATURAL
3a Dinastia Altamirano Samuel Altamirano Juarez Veracruz 90.32 Borbón HONEY
3b Dinastia Altamirano Samuel Altamirano Juarez Veracruz 90.32 Borbón HONEY
4 LA ILUSION FEDERICO BARRUETA BARRUETA Estado de Mexico 90.13 Borbón WASHED
5 FINCA HUEHUETECPAN francisco javier montiel valencia Veracruz 90.00 Borbón WASHED
6 EL EQUIMITE RODOLFO JIMENEZ LOPEZ Veracruz 89.70 Pacamara WASHED
7 San Rafael Maria Alejandra Ramírez Moreno Veracruz 89.64 Costa Rica 95 WASHED
8 FINCA CONSOLAPAN MARIA CRISTINA AVILA CAMBEROS Veracruz 89.63 Garnica WASHED
9 LOS REMEDIOS GEMA CONTRERAS QUEZADA Veracruz 89.55 Gesha WASHED
10 FINCA FATIMA GIVETTE PEREZ OREA Veracruz 89.41 Typica / Típica WASHED
11 Ocoteno Miguel Ronquillo Aco Puebla 88.36 Caturra WASHED
12 Xoxohuico Carlos Garcia Campillo Puebla 88.29 Garnica
Natural Double Fermentation
13 FINCA EL MIRADOR martha elizabeth ortiz morales Veracruz 88.21 Borbón WASHED
14 FINCA SAN RAFAEL SANTOS MONTIEL OCHOA Veracruz 87.86 Borbón WASHED
15 LAS TRINCHERAS JOSE CIENFUEGOS GARCIA Veracruz 87.82 Pacamara WASHED
16 CAÑADA FRIA JOSE DANIEL COBILT CASTRO Veracruz 87.77 Borbón WASHED
17 El paderón Celia Leticia Sosa Cotés Puebla 87.71 Borbón HONEY
18 EL HUERTO JOSE HERNANDEZ GARCIA Guerrero 87.57 Borbón WASHED
19 LA ISLA Gustavo alfonso ramírez moreno Veracruz 87.54 Costa Rica 95 WASHED
20 El Coronel Ruben García Rodriguez Veracruz 87.50 Borbón WASHED
21 LAS CRUCESITAS APOLINAR HERNANDEZ ARELLANO Guerrero 87.43 Borbón NATURAL
22 EL CAJEL ROBERTO HERNANDEZ GARCIA Guerrero 87.32 Borbón WASHED
23 finca el bordo FRANCISCO GERARDO DURAN DURAN Veracruz 87.30 Caturra WASHED
24 Dos mujeres David Alonso lopez Morales Chiapas 87.27 Pache WASHED
25 LAS NUBES MANUEL SANCHEZ LOPEZ Chiapas 87.25 Borbón WASHED
26 FINCA HUEHUETEPAN MARIA DEL ROSARIO IRAIS VALDIVIA ORTIZ Veracruz 87.21 MUNDO NUEVO WASHED
27 EL PLATANAR DANIEL SANCHEZ LOPEZ Chiapas 87.18 Borbón WASHED
28 LA RINCONADA DOMINGO FONSECA MORALES Chiapas 87.00 Catimor WASHED
Score Farm Farmer Weight (kg) Region Process, Variety High Bid Total Value High Bidder(s)
86.89 LOS CIMIENTOS ROMAN MENDOZA ODILON Guerrero NATURAL, Borbón
86.88 LOS PINOS JULIA ORTEGA CARBALLO Puebla WASHED, Oro Azteca
86.8 LOMU YU KUIYO -MAÑU-YUKU
MATIAS LOPEZ AYALA / SECUNDINO CARLOS LOPEZ AYALA
Oaxaca WASHED, Borbón
86.79 GUAYABO -CIENEG GRANDE-LA CUMBRE LOMA GRANDE
DEMETRIO PABLO LOPEZ LOPEZ / REGULO RAYMENDO GARCIA /FRANCISCANO GUADALUPE GARCIA ORTIZ
Oaxaca WASHED, Borbón
86.75 ARAUJO DAVID ELISEO ARAUJO CASTRO Guerrero NATURAL, Borbón
86.73 SANA-ITE -SANAHITE
FELIX FAUSTINO GARCIA LOPEZ /ANGELA VIRGINIA GARCIA GARCIA
Oaxaca WASHED, Borbón
86.18 Zacatlami Liova Sandoval Córdoba Veracruz WASHED, Caturra
86.18 TEXIN JOAQUIN RODRIGUEZ FERNANDEZ Veracruz WASHED, Borbón
86.11 Llano Pajarito-Agua Fria
Julián Cantú Castro /Buenaventura Nicolás Cantú
Guerrero HONEY, Garnica
86.07 TLAMKAPUXKGA IRVIN GARCIA CANO Puebla WASHED, Borbón
85.21 Chepita Amando Perez Rodriguez Puebla NATURAL, Garnica
National Judges Company
Ernesto Perez Orea Grupo Cafetalero Apg De Coatepec
Roberto Carlos Vázquez Rangel Café Oriental Vázquez Hermanos S.A. De C.V.
Ana Laura Contreras Cruz Intercafe S.A De C.V
Andrea Paola García Gutiérrez Cafecol Ac
Araceli Martinez Rodriguez Profesional Independiente
Claudia Pedraza Salazar Cafeología Sc De Rl
Georgina González Castillo Descafeinadores Mexicanos, S.A. De C.V.
Gustavo Ameca Fernandez Pahsa
Alejandro Escobar Vázquez Etrusca Comercial S.A. de C.V.
Juan Carlos Yerenas Sanchez El Terrible Juan Cafe
Nayeli Berenice Navarro Aguilar Cafeologia S.C De R.L
Pedro Ivan Flores Perez Indirectamente Cafecol
ROLE NAME COMPANY COUNTRY
ACE Rep Darrin Daniel
Head Judge Eleane Mierisch
International Jury Position (Jeff) Kim Dong Wan Coffee Me Up (Korea) South Korea
International Jury Position Alexis Villamil Caravela Coffee Colombia
International Jury Position Chih Chia Chen Shinn Nan World Trade Co., Ltd. Taiwan
International Jury Position Emma Chevalier Revelator Coffee
United States (US)
International Jury Position Jakub Hartl La Boheme Cafe Czech Republic
International Jury Position James Combs Combs’ Coffee
United States (US)
International Jury Position Jayden (Jonghyun Lee) 331 Roasters South Korea
International Jury Position Jooyoungmin Gaerock South Korea
International Jury Position Shawn Phua Campos Coffee Australia
International Jury Position Suchaw Thavornwongs Cutting Edge [Asia] Thailand
International Jury Position Tadao Taniguchi Taniguchi Coffee Japan
International Jury Position Yoshiki Tomikawa St.berry Coffee Japan
Observer Position Cory Bush 32CUP N.V. Belgium
Observer Position Eric Wolf Little City
United States (US)
Observer Position Johnny Randolph Fellow
United States (US)
Observer Position Karthikeyan Rajendran IFFCO – London Dairy Cafe
United Arab Emirates
Observer Position Miracle Yoder Not Just Coffee
United States (US)
Observer Position Piyarat Prakobvanichkul Cutting​ Edge​ ​(ASIA)​ Co., Ltd. Thailand
Observer Position Sierra Park (Misun Park) Vincent Van Coffee South Korea
Contact Us

Thank you for your inquiry. We will do our best to respond to you within 24 hours.

Select Language